JONIZATOR WODY

Przy obecnym trybie życia, dla większości osób, jonizator wody jest urządzeniem które w skuteczny sposób przeciwdziała zakwaszaniu organizmu i regulacji metabolizmu. A zakwaszenie organizmu jest powodem wielu chorób i powoduje złe samopoczucie i brak energii.

Powodem zakwaszenia organizmu jest brak ruchu, wysoko przetworzone produkty, pożywienie nafaszerowane chemią, stres i zanieczyszczenie środowiska. Czyli warunki w jakich żyje 75% naszego społeczeństwa. Powyższe czynniki będą się tylko nasilać co jest zgodne z prognozą zwiększenia zachorowalności na cukrzyce i raka. Zakwaszenie organizmu powoduje również  osłabienie układu immunologicznego i alergie.

Już 30 lat temu Japończycy stworzyli urządzenie, które w skuteczny sposób wspomaga organizm w walce o zasadowy odczyn organizmu. Jaką wodę produkuje jonizator?

- filtrowaną pozbawioną zanieczyszczeń mechanicznych, chloru i metali ciężkich

- o odczynie zasadowym (zawierają więcej minerałów zasadowych)

- o potencjale ujemnym zawierającą wolne elektrony, które eliminują wolne rodniki

- o budowie heksagonalnej łatwiej wnikają do naszych komórek regulując metabolizm

Jonizator wody stanowi nieodzowny element wyposażanie naszych kuchni. Skuteczność tego urządzenia polega na tym, iż używamy go codziennie. Jedynym porównywalnym urządzeniem AGD odnośnie częstotliwości użytkowania jest czajnik do wody.

 

Na co należ wrócić uwagę przy zakupie jonizatora

 

- technologie oczyszczania ogniw (decydują o stabilności uzyskiwanych parametrów i o tym jak długo jonizator będzie służyć)  

- kraj produkcji (istnieją różnice między jakością podzespołów ich spasowania)

- wielkość ogniw (decyduje o zakresie zastosowań jonizatora)

- zaawansowanie technologiczne oprogramowania sterującego procesem elektrolizy

- jakość filtrów w jonizatorze (czym lepsza tym zdrowsza  woda)

 

Na początek wyjaśnimy znaczenie terminów.

 

Standardowe samoczyszczenie (chwilowa zmiana biegunowości):

Bez standardowego samoczyszczenia parametry jonizatora zaczęły by spadać już po 2 tygodniach. Więc każdy jonizator posiada taką funkcję, która polega okresowym automatycznym przepuszczeniu wody kwaśnej. Zazwyczaj występuje przed każdym użyciem lub po lub co określoną ilość wody, która przypłynie przez jonizator np. co 10, 30, 80 litrów.  

Jednakże ta funkcja nie zabezpiecza w pełni przed zawapnieniem ogniw. Problem ten szczególnie dotyczy terytorium Polski, gdzie zawartość minerałów jest dwa, trzy razy większa od średniej europejskiej.


Jonizatory Tyent

-  technologia  RTC co oznacza zmianę biegunowości procesu oczyszczenia, które następuje dodatkowo co 24 godziny, niezależnie od ilości zużycia wody czasami zużywamy tylko 2 litry dziennie i oczyszczanie nastąpi co 10 dni, technologia RTC (Tyent)

Oczywiście im częściej występuje zmiana biegunowości tym bardziej zaawansowane technologicznie urządzenie i tym rzadziej będzie konieczne wykonywanie głębokiego czyszczenia przez serwis.

We wszystkich jonizatorach, które posiadają tylko automatyczne czyszczenie co 10 do 80 litrów należy wykonywać wspomagające czyszczenie ingerencyjne (kwaskiem) najlepiej raz na miesiąc.

Przy nowych  jonizatorach prosto z pudełka w porównywalnych klasach parametry mogę się różnić nieznacznie, natomiast duże różnice pojawiają się już po kilku miesiącach w zależności od zaawansowania technologicznego zastosowanego systemu oczyszczania.

 

Czyszczenie ingerencyjne: 

Jonizatory, które nie posiadają funkcji trwałej zmiany biegunowości (czyli większość) wymagają okresowego czyszczenia ingerencyjnego. Można to robić specjalnymi jednorazowymi lub wielorazowymi kartridżami z kwaskiem cytrynowym lub przez serwis.

 

Elektrody (ogniwa) – serce jonizatora

 

Ilość elektrod:

Może się wydawać że czym więcej tym lepiej. Nie zawsze tak jest. Czasami 5 elektrod ma większą powierzchnię i/lub wydajność niż 9 a 3 elektrody działają lepiej niż 5.

 

Powierzchnia elektrod:

Jest ważna i stanowi dobry punkt odniesienia. Sumując nie jest tak ważna ilość elektrod tylko jak już to ich powierzchnia i rodzaj choć głównie ich jakość i to w zespoleniu z innymi czynnikami, przekładającymi  się na maksymalne ORP przy pitnym pH. 

 

Rozmiar elektrod kontra czas:

Należy pamiętać, iż nawet wielkość elektrod przestaje mieć znaczenie jeśli będzie występować zawapnienie elektrod, w przypadku braku zaawansowanego systemu oczaszczania.

 

Przycisk Turbo:

Nie jest to nic innego jak po prostu najwyższy poziom jonizacji w jonizatorze. W wysokiej klasy jonizatorach na najwyższym poziomie produkowana jest woda silnie alkaliczna i woda silnie kwaśna. Woda o takich parametrach nie nadaje się do picia, ma natomiast szerokie zastosowanie praktyczne jak np. usuwanie plam, dezynfekcja, usuwanie pestycydów z owoców i warzyw.

 

Parametry:

Generalnie producenci w specyfikacji jonizatorów nie podają zakresu pH ani ORP ponieważ będzie on inny dla każdego rodzaju wody przy tym samym jonizatorze (każda woda może mieć inną zawartość ilościową lub rodzajową minerałów). Wartości te podają zazwyczaj dystrybutorzy, jednakże nie zawsze są one adekwatne do możliwości jonizatora. Należy zachować zdrowy rozsądek.  

Przy normalnym użytkowaniu i odpowiednich parametrach wody zadanej można oczekiwać następujących poziomów pH i ORP:

 

płyty do 400 cm2:  ORP do -250, pH 6-9

do 600 cm: ORP do - 350, pH 5,5-9,5

do 1300 cm:  do -500, pH 4-10,5

do 1400 cm:  do -700, pH  3,5 - 11

do 2000 cm: do - 850, pH 3,0-11,5 UCE 9000, MMP 9090T

do 2400 cm: do -1000, ph 2,5-12  UCE E11, MMP E11

 

Jeśli dane w specyfikacji odbiegają od tych standardów to prawdopodobieństwo wystąpienia niezgodności jest bardzo duże.

Ponadto uzyskiwane pH zależy od temperatury wody, siły przepływu  oraz jakości i zaawansowania technologicznego urządzenia.  

Widzieliśmy przypadki, kiedy 9 płytowy jonizator osiąga ORP tylko -120 przy 9,5 pH. Więc sam fakt 9 płyt nie gwarantuje dobrych parametrów.

Reasumując jeśli podane jest tylko pH np. 3-11 pH to nie mówi nam to nic poza tym że nawet jeśli jonizator będzie osiągał wartości pH 7 do 9 to będzie spełniał powyższe założenie.
 

Jeśli wartości 3-11 pH są określone jako maksymalne to oznacza to możliwość otrzymania takich parametrów przy maksymalnie sprzyjających warunkach. 

Natomiast jeśli jest podane pH 3-11 dla wody wodociągowej w dzielnicy Żoliborz miasto stołeczne Warszawa to już stanowi to wiarygodny wskaźnik możliwości jonizatora.
 

Nasza firma dokonuje pomiarów parametrów jonizatorów przy zachowaniu stałych parametrów wody zadanej co umożliwia faktyczne porównanie jakości urządzeń.

Warto ponieważ różnice są znaczne niezależnie jak wysokie parametry podaje specyfikacja. Ciekawym przypadkiem jest jonizator o największej mocy ale z bardzo słabym ORP poniżej -100mV. Tutaj zgadzamy się z opinią firmy Enagic (woda kangen), że "w internecie można napisać wszystko".

Można skorzystać z naszej wiedzy by nie zakupić jonizatora, który po kilku miesiącach będzie bezużyteczny lub by nie przepłacić. Czasami w tej samej cenie można kupić dużo lepszy jonizator.  

Port Mineralny

Port mineralny (jeśli takowy urządzenie posiada) służy do wzbogacania wody w minerały potrzebne do elektrolizy. Woda w Polsce jest bardzo bogata w minerały więc nie występuje konieczność dodatkowej suplementacji. Ponadto spożywanie nadmiernej ilości sodu jest szkodliwe dla zdrowia.

 

Wskaźnik pH i ORP 

Są to jedynie wskaźniki algorytmiczne. Jonizatory nie posiadają wbudowanych mierników pH czy ORP. Mierniki wymagają okresowej kalibracji więc jeśli by takie mierniki zostały wbudowane to musiały by być kalibrowane co miesiąc lub pokazywałyby błędne dane.

 

Kraj produkcji:

Kraje które wiodą prym w produkcji jonizatorów od wielu lat to Japonia, Korea i Tajwan. W tych krajach są to często produkty medyczne więc obwarowane wieloma dodatkowymi wymogami. Co w efekcie zapewnia lepszą jakość jonizatorów.

Jeśli w opisie jonizatora pojawiają się takie terminy jak koreańska lub japońska technologia lub nie ma  żadnej wzmianki  o pochodzeniu produktu oznacza że produkt jest produkowany w Chinach.  Informacja musi być zawarta w specyfikacji produktu. Koreańska lub japońska technologia oznacza, że technologia została zakupiona (czasami użyta jako wzorzec) lub niektóre części są zakupione w tych krajach. Jeśli są wątpliwości dotyczące pochodzenia produktu można to zweryfikować w internecie lub zadzwonić do nas.   

Odnośnie krajów pochodzenia w odniesieniu do jakości i trwałości urządzeń można skonkludować co następuje. Generalnie koreańskie jonizatory są lepsze od chińskich pod względem jakości materiałów, spasowania i głównie wykończenia. Jednakże absolutnie topowymi produktami są jonizatory wyprodukowane w Japonii.

Nasze jonizatory są produkowane w Korei.

 

Jonizatory z „z dopalaczem”

Jeden z jonizatorów w celu wzmocnienia elektrolizy stosuje podchloryn sodu - i uwaga ten specyfik jest substancją trującą zgodnie z opisem Narodowego Instytutu Zdrowia http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/002488.htm

 

Twardość wody:

Przy twardości wody jaką mamy w Polsce jonizatory relatywnie dobrze produkują wodę alkaliczną ale dużo trudniej już idzie z wodą kwaśną.  Parametry dezynfekujące czyli pH w granicach i poniżej 3 mogą uzyskać tylko najdroższe marki.

 

Kwestia ta szczególnie dotyczy terytorium Polski, gdzie zawartość minerałów jest dwa, trzy razy większa od średniej europejskiej, paradoksalnie dla zdrowia jest to korzystne. Warto wiedzieć, iż większość wód mineralnych zawiera nawet jeszcze kilkukrotnie więcej minerałów.

 

Filmy na Youtube:

Dwie sprawy, woda kranowa w USA bardzo często jest bardziej zasadowa jak u nas tj bardzo często ok 9 pH a nawet 9,6. Więc pomiary dokonywane za wielką wodą będą drastycznie odbiegać do tego co u nas w kraju. Również widziałem jak pomiar ORP wody kwaśnej wyniósł -470 i pani pobiegła po drugi miernik, który pokazał ku jej zaskoczeniu -730, tak minus. Pozostawiam bez komentarza.

 

Podsumowanie:

W związku pojawianiem się na rynku coraz to większej ilości urządzeń jonizujących wodę proponujemy usługę sprawdzenia skuteczności tych urządzeń. Zdajemy sobie sprawę, iż koszt zakupu wiarygodnego miernika jest zbyt duży by każdy mógł sobie pozwolić na jego nabycie.

Reasumując, każdy jonizator będzie wytwarzał wodę lepszą niż butelkowaną czy w kranie, ale nie każdy jonizator jest taki sam. Dokładając 500 czy 1000 zł można dużo zyskać ale i są przypadki że można kompletnie przepłacić!

Zadaniem tego wprowadzenia jest wyjaśnienie zawiłych kwestii dotyczących jeszcze mało znanych  a tak genialnych urządzenia jakimi są jonizatory wody.  Niniejszy instruktarz ma za zadanie wyjaśnienie aspektów technicznych i terminów. Jesteśmy jednym z pierwszych dystrybutorów jonizatorów wody w Polsce  więc jako pierwsi postanowiliśmy podzielić się naszymi doświadczeniami z szeroką gamą użytkowników.

Niniejsze będziemy systematycznie ulepszać i rozwijać również dzięki doświadczeniu zdobywanym przez naszych klientów.

 

Jonizator Wody / Wasserionisierer / Water Ionizer / Ионизатор воды